TIPY NA VÝLETY

Díky skvělé poloze tu nebudete mít nouzi o krásné výlety.
Připravili jsme pro vás seznam těch nejkrásnějších míst, které stojí za to navštívit. Všechna místa jsme sami prošli, takže vám rádi zodpovíme jakékoli dotazy. 


Pohled z Kozákova / foto: Giuseppe Podzimek
Pohled z Kozákova / foto: Giuseppe Podzimek

Kozákov

Vydejte se přímo z chaty na nejvyšší kopec Českého ráje - rozhlednu Kozákov. Trasa je dlouhá celkem 6 km a cestu vám zpestří oblíbená Otakarova farma Samotoč, kde se můžete občerstvit domácími sýry či čerstvými klobásami přímo z udírny.

Tatobitská tisíciletá lípa
Tatobitská tisíciletá lípa

Tatobitská tisíciletá lípa

Udělejte si krátkou procházku vesničkou Tatobity. Pouhých 500 m od chaty naleznete památný strom - jedinečnou tisíciletou lípu.
Tento památný strom zvítězil v anketě strom roku České republiky za rok 2015, a reprezentoval naši zemi v evropském hlasování o nejhezčí strom Evropy, kde obsadil 2. místo.


Rozhledna Dubecko / foto: Giuseppe Podzimek
Rozhledna Dubecko / foto: Giuseppe Podzimek
Klokočské skály
Klokočské skály

Rozhledna Dubecko

Další krásné místo, odkud se můžete kochat výhledy na Český ráj. Auto zaparkujte na Loktuši, která je od chaty Fraluq vzdálena jen 4 km. Z parkoviště pak půjdete už jen 1,3 km a dojdete přímo k rozhledně.  

Zřícenina hradu Rotštejn a Klokočské skály


Auto můžete zaparkovat opět na Loktuši, odkud se vydáte pěší trasou přímo ke zřícenině hradu Rotštejn.
Dále pokračujte na Klokočské skály - nabízí totiž krásné výhledy na jihovýchodní část Českého ráje. Celá trasa má přibližně 3 km.

Besedické skály
Besedické skály

Besedické skály

Překrásné výhledy na řeku Jizeru a Maloskalsko si určitě nenechte ujít. Okružní cesta labyrintem pískovcových skal vás nadchne.
Auto zaparkujte ve vesnici Besedice, která je od chaty Fraluq vzdálena 10 km. Trasu si můžete prodloužit a dojít až k Malé skále. Do Besedic se pak můžete vrátit trasou přes Suché skály.

Suché skály
Suché skály

Suché skály

Suché skály neboli české Dolomity jsou významnou dominantou maloskalska. Tyčí se vysoko nad okolními lesy a jsou vyhledávaným místem horolezců. Zaparkovat můžete přímo u hlavní silnice, jenž vede kolem skal. Pokud si uděláte pěší výlet z Besedic, můžete se sem dostat turistickou trasou přes Besedické skály.

Hrad Vranov - Pantheon
Hrad Vranov - Pantheon

Hrad Vranov - Pantheon, hrad Frýdštejn a rozhledna Kopanina

Návštěvu těchto míst byste rozhodně neměli vynechat. Malá skála je od chaty Fraluq vzdálena přibližně 18 min jízdy autem. Z parkoviště na Malé skále se vydáte pěší trasou ke skalnímu hradu, jenž se tyčí na strmém útesu a nabízí jedinečný výhled na řeku Jizeru. Dále můžete pokračovat příjemnou lesní cestou až k hradu Frýdštejn, který je od Pantheonu vzdálený 1,7 km.

Pokud si budete chtít výlet prodloužit, pokračujte po pěší trase dále směrem k rozhledně Kopanina


Zřícenina hradu Trosky / foto: Giuseppe Podzimek
Zřícenina hradu Trosky / foto: Giuseppe Podzimek

Zřícenina hradu Trosky

Trosky -nejnavštěvovanější hrad v Čechách a symbol Českého ráje.
Z chaty Fraluq se na parkoviště přímo pod hradem dostanete autem přibližně za 18 min. Výlet si však můžete udělat už z Borku, odkud se vydáte buď po modré (kratší) turistické trase nebo po žluté, přes známý rybník Vidlák. Trosky nabízejí jedinečný výhled do krajiny Českého ráje.

Hruboskalsko
Hruboskalsko

Hruboskalsko

Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města. Po hřebenové cestě vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst, jako je vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka, rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou, která leží při žlutě značené turistické trase, se nachází symbolický hřbitov zahynulých horolezců.
V oblasti Hruboskalska je také možné navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje - hrad Valdštejn.


Prachovské skály
Prachovské skály

Prachovské skály

Pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a a součást chráněné krajinné oblasti Český ráj. Vstup do tohoto skalního města je zpoplatněn, a nabízí možnost využít trasu velkého i malého okruhu. Od chaty Fraluq je parkoviště vzdáleno přibližně 30 min jízdy autem. Zaparkovat však můžete poblíž kempu Jinolice, odkud se vydáte pěší trasou přímo ke skalnímu městu.


Hrad Kost / foto: Giuseppe Podzimek
Hrad Kost / foto: Giuseppe Podzimek

Hrad Kost

Hrad Kost je jedním z nejvýznamnějších a nejzachovalejších středověkých hradů v Čechách. Z chaty Fraluq se k hradu dostanete autem přibližně za 30 minut. Po prohlídce můžete zavítat do údolí Plakánek. Jedná se o skalnaté a borovým lesem obklopené romantické údolí, které stojí za návštěvu.


Drábské světničky
Drábské světničky

Drábské světničky a hrad Valečov

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je však nyní dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené turistické značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možný. Z chaty Fraluq se k Drábským světničkám dostanete autem přibližně za 25 min. Od skalního hradu pak můžete pokračovat po turistické pěší trase k hradu Valečov.


Vzhledem ke skvělé poloze chaty Fraluq můžete být zanedlouho v Krkonoších, Jizerských i Lužických horách

Pec pod Sněžkou: vzdálenost: 64 km (1:15 min)
Špindlerův mlýn: vzdálenost: 48 km (51 min)
Rokytnice nad Jizerou: vzdálenost: 34 km (38 min)
Bedřichov: vzdálenost: 44 km (47 min)
Ještěd: vzdálenost: 43 km (44 min)

Kudyznudy.cz - tipy na výlet Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/o-kudy-z-nudy/bannery-a-loga