TIPY NA MÍSTA, JEŽ NESMÍTE VYNECHAT

Díky skvělé poloze tu nebudete mít nouzi o krásné výlety.
Připravili jsme pro vás seznam těch nejkrásnějších turistických míst, které stojí za to navštívit.
Najdete tu i tipy, kde se v Českém ráji opravdu dobře najíst.

Pokud se k nám chystáte v zimě, níže najdete info pro blízké ski areály.Tatobitská tisíciletá lípa
Tatobitská tisíciletá lípa

Tatobitská tisíciletá lípa

Udělejte si krátkou procházku vesničkou Tatobity. Pouhých 500 m od chaty naleznete památný strom - jedinečnou tisíciletou lípu.
Tento památný strom zvítězil v anketě strom roku České republiky za rok 2015, a reprezentoval naši zemi v evropském hlasování o nejhezčí strom Evropy, kde obsadil 2. místo.


Pohled z Kozákova / foto: Giuseppe Podzimek
Pohled z Kozákova / foto: Giuseppe Podzimek

Kozákov

Vydejte se přímo z chaty na nejvyšší kopec Českého ráje - rozhlednu Kozákov. Z rozhledny se můžete kochat úžasnými výhledy na celý Český ráj i Krkonoše. Trasa je dlouhá celkem 6 km a cestu vám zpestří oblíbená Otakarova farma Samotoč, kde se můžete občerstvit. Trasa je asfaltová, takže se můžete vydat i s kočárkem.

Oslí stezka Český ráj
Oslí stezka Český ráj

Oslí stezka Tatobity

Prožijte nádherný zážitek na rodinné oslí farmě. Čeká Vás komentovaná prohlídka farmy, procházka a svezení v sedle nebo projití překážkové dráhy s oslíkem. Ideální pro milovníky přírody a zvířat! Farma se rozkládá v krásném údolí obklopeným vzrostlými stromy a potůčkem, což vytváří příjemné klima i v horkých letních dnech. Nutná rezervace předem na stránkách Oslí farmy: 
https://www.oslistezka.cz/areal-osli-stezky-v-ceskem-raji/<br>

Otakarova farma Samotoč
Otakarova farma Samotoč

Otakarova farma Samotoč

Samotoč je netradiční koncept samoobslužného občerstvení s regionálními produkty. Ochutnejte klobásy, špekáčky a sýry z udírny, domácí chléb a další sezónní potraviny. Na čepu najdete několik druhů limonád a piv – třeba oblíbený Otakarův speciál, který vaří v pivovaru VOLT výhradně pro Samotoč. Pochutnejte si přímo v altánu nebo si nakupte produkty s sebou. Z Chaty Fraluq je farma vzdálena pouhé 2 km, takže si sem můžete udělat hezkou procházku.

Rozhledna Dubecko / foto: Giuseppe Podzimek
Rozhledna Dubecko / foto: Giuseppe Podzimek

Rozhledna Dubecko

Další krásné místo, odkud se můžete kochat výhledy nejen na Český ráj.
Rozhledna je obklopena krásnými lesy, takže si po výstupu můžete udělat procházku a podívat se třeba po houbách. :)

Auto doporučujeme zaparkovat na Loktuši, která je od Chaty Fraluq vzdálena jen 4 km. Z parkoviště pak půjdete po asfaltové cestě už jen 1,3 km a dojdete přímo k rozhledně, pod níž lze zakoupit lístek.
 

Zřícenina hradu Rotštejn
a Klokočské skály

Zřícenina skalního hradu Rotštejn se rozkládá v krásné přírodě, na okraji přírodní rezervace Klokočské skály. Můžete ji znát například z filmů S čerty nejsou žerty, nebo Přijela k nám pouť.
Auto můžete zaparkovat opět na Loktuši, odkud se vydáte pěší trasou přímo ke zřícenině hradu Rotštejn.
Dále pokračujte na Klokočské skály - nabízí totiž krásné výhledy na jihovýchodní část Českého ráje. Celá trasa má přibližně 3 km.

Riegrova stezka / foto: Mapy.cz
Riegrova stezka / foto: Mapy.cz

Riegrova stezka

Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, která vede skrz romantické údolí Jizery.
Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po dlouhé visuté lávce nad řekou. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s krásným výhledem na řeku.
Z Chaty Fraluq se k parkovišti dostanete autem přibližně za 18 min.

Hrad Vranov (Pantheon), Hrad Frýdštejn a Rozhledna Kopanina

Návštěvu těchto míst byste rozhodně neměli vynechat. Malá skála je od Chaty Fraluq vzdálena přibližně 18 min jízdy autem. Z parkoviště na Malé skále se vydáte pěší trasou ke skalnímu hradu, jenž se tyčí na strmém útesu a nabízí jedinečný výhled na řeku Jizeru. Dále můžete pokračovat příjemnou lesní cestou až k hradu Frýdštejn, který je od Pantheonu vzdálený 1,7 km.

Pokud si budete chtít výlet prodloužit, pokračujte po pěší trase dále směrem k rozhledně Kopanina

Rozhledna Hamštejn / foto: Giuseppe Podzimek
Rozhledna Hamštejn / foto: Giuseppe Podzimek

Rozhledna Hamštejn

Vychutnejte si úchvatné výhledy na Trosky, Ještěd, Ralsko i Krkonoše. Rozhledna Hamštejn byla otevřena teprve nedávno, v listopadu 2023. Nachází se u obce Koberovy, které jsou vzdáleny od Chaty Fraluq 8 km autem.
Pokud si chcete udělat celodenní výlet pěšky přímo z naší chaty, vydejte se po trase přes Kozákov. Čeká vás hezká cesta po hřebenovce plná panoramatických pohledů na všechny strany.

Suché skály / foto: Wikipedie
Suché skály / foto: Wikipedie

Suché skály

Suché skály neboli české Dolomity jsou významnou dominantou maloskalska. Tyčí se vysoko nad okolními lesy a jsou vyhledávaným místem horolezců.
Zaparkovat můžete přímo u hlavní silnice, jenž vede kolem skal. Pokud si uděláte pěší výlet z Besedic, můžete se sem dostat turistickou trasou přes Besedické skály.

Hruboskalsko / foto: Mapy.cz
Hruboskalsko / foto: Mapy.cz

Hruboskalsko

Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města. Po hřebenové cestě vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst, jako je vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka, rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou, která leží při žlutě značené turistické trase, se nachází symbolický hřbitov zahynulých horolezců.
V oblasti Hruboskalska je také možné navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje - hrad Valdštejn.

Prachovské skály / foto: Kudyznudy.cz
Prachovské skály / foto: Kudyznudy.cz

Prachovské skály

Pískovcová skalní oblast, přírodní rezervace a a součást chráněné krajinné oblasti Český ráj. Vstup do tohoto skalního města je zpoplatněn, a nabízí možnost využít trasu velkého i malého okruhu.
O
d Chaty Fraluq je parkoviště vzdáleno přibližně 30 min jízdy autem. Zaparkovat však můžete poblíž kempu Jinolice, odkud se vydáte pěší trasou přímo ke skalnímu městu.Besedické skály / foto: Giuseppe Podzimek
Besedické skály / foto: Giuseppe Podzimek

Besedické skály

Překrásné výhledy na řeku Jizeru a Maloskalsko si určitě nenechte ujít! Okružní cesta labyrintem pískovcových skal vás nadchne.
Auto zaparkujte ve vesnici Besedice, která je od Chaty Fraluq vzdálena 10 km. Poté pokračujte pěšími lesními cestičkami skrze skalní město a kochejte se úchvatnými výhledy.
Trasu si můžete prodloužit a dojít až k Malé skále. Do Besedic se pak můžete vrátit trasou přes Suché skály.

Bozkovské dolomitové jeskyně / foto: Mapy.cz
Bozkovské dolomitové jeskyně / foto: Mapy.cz

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské jeskyně jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi v České republice.  Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera.
Okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti.

Z Chaty Fraluq jste u Bozkovských jeskyní již za 25 min.

Zřícenina hradu Trosky / foto: Giuseppe Podzimek
Zřícenina hradu Trosky / foto: Giuseppe Podzimek

Zřícenina hradu Trosky

Trosky -nejnavštěvovanější hrad v Čechách a symbol Českého ráje. Tuto památku byste na svých toulkách po Českém ráji rozhodně neměli minout!

Z Chaty Fraluq se na parkoviště přímo pod hradem dostanete autem přibližně za 18 min. Výlet si však můžete udělat už z Borku, odkud se vydáte buď po modré (kratší) turistické trase nebo po žluté, přes známý rybník Vidlák. Trosky nabízejí jedinečný výhled do krajiny Českého ráje.

Borecké skály / foto: pojizeri.cz
Borecké skály / foto: pojizeri.cz

Borecké skály

Borecké skály tvoří skupina skal se zajímavými skalními okny i útvary. Najdete tu například skalní útvar Želvu a Knihu. Nachází se zde vyhlídka Svatopluka Čecha, odkud je krásný výhled do okolí i na hrad Trosky. Skalami prochází modrá turistická trasa a dostanete se sem z Rovenska pod Troskami nebo z Borku. Od Chaty Fraluq jsou skály vzdáleny jen 7 km autem.

Hrad Kost / foto: Giuseppe Podzimek
Hrad Kost / foto: Giuseppe Podzimek

Hrad Kost

Hrad Kost je jedním z nejvýznamnějších a nejzachovalejších středověkých hradů v Čechách. Určitě si jeho prohlídku nenechte ujít.

Z Chaty Fraluq se na parkoviště k hradu dostanete autem přibližně za 30 minut.
Po prohlídce můžete zavítat do údolí Plakánek. Jedná se o skalnaté a borovým lesem obklopené romantické údolí, které stojí za návštěvu.


Drábské světničky / foto: Mapy.cz
Drábské světničky / foto: Mapy.cz

Drábské světničky

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.

Vnitřní okruh hradem je však nyní dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené turistické značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možný. Z Chaty Fraluq se k Drábským světničkám dostanete autem přibližně za 25 min. Od skalního hradu pak můžete pokračovat po turistické pěší trase k hradu Valečov.

Hrad Valečov / foto: Giuseppe Podzimek
Hrad Valečov / foto: Giuseppe Podzimek

Hrad Valečov

Zřícenina hradu v pískovcových skalách je zajímavou dominantou Českého ráje. 
K hradu Valečov je snadný přístup po Zlaté stezce Českého ráje, která vede k Drábským světničkám, a po zelené značce směrem na Branžež. Vedou tudy i cyklostezky a u silnice pod hradem je parkoviště pro osobní automobily.
Z Chaty Fraluq se k Hradu Valečov dostanete autem přibližně za 30 min.

Přírodní památka Zebín / foto: Giuseppe Podzimek
Přírodní památka Zebín / foto: Giuseppe Podzimek

Přírodní památka Zebín

Vyhaslá sopka nedaleko Jičína s barokní kaplí sv. Máří Magdaleny je dominantou jičínské kotliny. Z vrcholu je krásný rozhled do všech stran.

Na Zebín se dostanete pěšky po značených turistických stezkách z Jičína. Autem lze dojet ke dvoru Zebín, asi 1 km od vrcholu.

Z Chaty Fraluq tu budete za 25 min.

Zámek Sychrov / foto: Kudyznudy.cz
Zámek Sychrov / foto: Kudyznudy.cz

Zámek Sychrov

Pohádkový zámek Sychrov znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Patří k nejnavštěvovanějším památkám Českého ráje.

Zámek je celoročně otevřený včetně rozlehlého zámeckého parku, který přímo vybízí k procházkám s kočárkem.
Každoročně se zde konají kulturní akce jako Myslivecké slavnosti, Velikonoční trhy, Sychrovská pouť nebo pohádkový park pro děti.

Z Chaty Fraluq jste na parkovišti u zámku již za 20 minut.

Zřícenina hradu Kumburk / foto: Giuseppe Podzimek
Zřícenina hradu Kumburk / foto: Giuseppe Podzimek

Zřícenina hradu Kumburk

Z vyhlídkové věže této zříceniny se vám naskytne nezapomenutelný výhled do všech světových stran.
Za jasného počasí je vidět na desítky kilometrů daleko a jako na dlani tak budete mít celou oblast lehce zvlněné krajiny Jičínské pahorkatiny a Krkonošského podhůří. Tento výhled miloval také Karel Hynek Mácha, jehož pamětní desku zde naleznete.

Z Chaty Fraluq jste u parkoviště pod hradem za 25 min.

Lovecký zámeček Humprecht / foto: Giuseppe Podzimek
Lovecký zámeček Humprecht / foto: Giuseppe Podzimek

Lovecký zámeček Humprecht

Jeden z nejkrásnějších zámků v Českém ráji. Humprecht je lovecký zámeček s elipsovitým půdorysem, který je umístěn na čedičovém návrší nad městem Sobotka.
Z ochozu zámku se otevírá hezký rozhled do širokého okolí s dalšími památkami Českého ráje.

Z Chaty Fraluq lze dojet až na parkoviště pod zámkem za 27 min.

Ještěd / foto: hoteljested.cz
Ještěd / foto: hoteljested.cz

Ještěd

Pozoruhodná stavba od architekta Karla Hubáčka, tyčící se nad městem Liberec nabízí jedinečný výhled do všech světových stran. Ještěd je bezesporu hlavní dominantou severních Čech a symbolem krajského města Liberce.
K Ještědu se lze v tuto chvíli dostat buď sedačkovou lanovkou Skalka a poté pěší trasou po zpevněné cestě, nebo turistickou trasou už od parkoviště - "po modré" či "po žluté" přes Pláně pod Ještědem.

Z Chaty Fraluq lze dojet na hlavní parkoviště za 36 min.


Vzhledem k zajímavé poloze Chaty Fraluq můžete být zanedlouho v Krkonoších, Jizerských i Lužických horách

Pec pod Sněžkou: vzdálenost: 64 km (1:15 min)
Špindlerův mlýn: vzdálenost: 48 km (50 min)
Rokytnice nad Jizerou: vzdálenost: 34 km (35 min)
Bedřichov: vzdálenost: 44 km (45 min)
Ještěd: vzdálenost: 43 km (36 min)


SKI AREÁLY

SKI areál Kozákov
SKI areál Kozákov

SKI areál Kozákov:
nachází se na severním svahu Kozákova a je ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky.
Nabízí tři sjezdovky s krásným výhledem na Krkonoše. Je zde možnost lyžařské školy.
z Chaty Fraluq jste u areálu autem již za 10 minut.
oficiální stránky: www.ski.kozakov.cz

SKI areál Rokytnice Lysá hora:
nachází se v Horní Rokytnici a patří mezi nejlepší ski areály v Čechách. Sjezdovky dosahují celkové délky 13,5 km.
Sjezdovky na Lysé hoře nabízí úchvatné výhledy do krajiny.
Z Chaty Fraluq jste u areálu autem za 35 minut.
oficiální stránky: www.skiareal-rokytnice.cz

SKI areál Ještěd
Lyžování s krásným výhledem na okolí Liberce.

Tento skiareál nabízí možnost lyžařské školy i noční lyžování.
Z Chaty Fraluq jste u areálu za 36 minut.
oficiální stránky: www.skijested.cz 

SKI areál Herlíkovice - Bubákov

tento ski areál nabízí celkem 12 sjezdovek včetně večerního lyžování. Možnost lyžařské školy.
Z Chaty Fraluq jste u areálu autem za 40 minut.
oficiální stránky: www.herlikovice.cz

SKI areál Struhy
SKI areál Struhy

SKI areál Struhy:
nachází se na severním svahu u města Turnov a je ideální pro začátečníky a malé děti.
Sjezdovka je dlouhá 300 m s převýšením 50 m. Večerní lyžování je zde do 21:00 hodin.
Z Chaty Fraluq jste u areálu autem za 12 minut.

oficiální stránky: www.klturnov.cz

SKI areál Tanvaldský Špičák
tento ski areál je největším areálem v Jizerských horách a nabízí celkem 5 sjezdovek.
Z Chaty Fraluq jste u areálu autem za 40 minut.
oficiální stránky: www.skijizerky.cz

SKI areál Aldrov
nachází se ve Vítkovicích a nabízí 4 sjezdovky včetně večerního lyžování.
Je zde i možnost lyžařské školy.
Z Chaty Fraluq jste u areálu autem za 40 minut.
oficiální stránky: www.skialdrov.cz

SKI areál Černá hora

tento ski areál je největším lyžařským resortem v Čechách. Můžete zde lyžovat na 50 km sjezdovek. Jednotlivé areály jsou propojené. 
Ski resort nabízí večerní lyžování i možnost lyžařské školy.

Z Chaty Fraluq jste u areálu (Janské lázně) autem za 55 minut.

oficiální stránky: www.skiresort.cz

GASTRO TIPY

EKO PRODUKTY ČESKÝ RÁJ

Kudyznudy.cz - tipy na výlet Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/o-kudy-z-nudy/bannery-a-loga